PEKINGSKÝ PALÁCOVÝ PSÍK

HISTORIE: Plemeno je považováno za jedno z nejstarších vůbec. První zmínky o něm se datují již cca 2300 let před naším letopočtem. Legenda praví, že se jedná o potomka lva a opice, ale je jasné, že skutečná byla výrazně prozaičtější. Od prvopočátku byl chován výhradně v císařském paláci. Za dynastie Chan (206 - 220 n.l.) jim byly dokonce propůjčeny významné řady. Za širokou škálu barev srsti vděčíme zvyku nosit tyto psíky v rukávu plášťů, k nimž museli ovšem barevně ladit. Do Evropy se tito psi dostali v roce 1860, kdy angličtí vojáci dobyli císařský palác v Pekingu a získali pět posledních přeživších jedinců. Později se podařilo získat další jedince od čínských chovatelů, kteří tyto psy chovali i přes přísný zákaz. Zachránění jedinci se dostali do královských komnat, stejně jako do dalších významných šlechtických rodin. Plemeno bylo uznáno anglickým kennel klubem v roce 1896 a o dva roky později byl vydán i standart. V České republice se prokazatelně chovalo již ve dvacátých letech minulého století a po následném útlumu se znovu objevilo koncem šedesátých let.

POVAHA: Odvážný, věrný, rezervovaný, ale ne bázlivý nebo agresivní. Každopádně je to tělem a duší orientálec s vlastním názorem a to je třeba brát v úvahu. Důstojnost je mu nadevše, i když i v tomto plemeni se najdou jedinci s veselou povahou.

VYUŽITÍ: Výhradně společenský či výstavní pes, který klade celkem vysoké nároky na údržbu srsti, oproti tom je nenáročný na pohyb. Díky svému naturelu je výborným společníkem pro starší či introvertněji založené lidi.

PEKINGSKÝ PALÁCOVÝ PSÍK - PEKINGESE - standart DCI č.207

ZEMĚ PŮVODU: Čína, patronát : Velká Británie

KLASIFIKACE FCI: IX.skupina - společenská plemena, VIII.sekce - japan-chin a pekinéz - bez pracovní zkoušky.

CELKOVÝ VZHLED: Malý, dobře vyvážený, mohutný, mírně podsaditý psík lvího vzhledu s živým a inteligentním výrazem, ztělesňující důstojnost a ušlechtilost. Vypadá malý, ale při zvednutí je překvapivě těžký- Všechny příznaky dýchacích či pohybových obtíží by měly být výrazně penalizovány

HLAVA: dostatečně velká, proporčně širší, mezi ušima je široká a plochá, nevyklunetá, stop výrazný, nosní partie relativně krátká a široká se slabou vráskou, oči ne příliš velké, kulaté, tmavé a lesklé, uši ve tvaru srdce nasazeny na úrovni temene, neseny přilehle k hlavě, s dlouhými a bohatými závěsy.

KRK: relativně krátký a silný.

TRUP: relativně krátký, výrazné slabiny, rovný hřbet.

HRUDNÍK: široký, s klenutým a pružnými žebry,těžiště mezi hrudními končetinami.

OCAS: vysoko nasazený, pevně nesený, lehce přetočený přes hřbet na jednu stranu, dlouhý závěs srsti.

HRUDNÍ KONČETINY: relativně krátké, silné, s těžkou stavbou kostí, kosti předloktí tvoří mírný oblouk.

PÁNEVNÍ KONČETINY: pevné a dobře osvalené, ale lehčí než končetiny hrudní, mírně úhlené se zřetelným kolenem.

POHYB: typicky pomalý, valivý a důstojný chod, který nelze zaměňovat s kolébavým chodem způsobeným defekty v utváření končetin.

OSRSTĚNÍ: mírně dlouhé, rovné s hřívou okolo krku, krycí srst hrubá s jemnou podsadou, bohaté závěsy na uších, na zadních stranách končetin, na ocase a na tlapách, ve své délce a objemu nesmí zakrývat tělesné obrysy a omezovat psa v jeho aktivitách. Nadměrně bohatá srst musí být penalizována.

BARVA: všechny barvy a znaky jsou přípustné, s vyjímkou albínů a játrově hnědé barvy, vícebarevné zbarvení mají mít souměrně rozložené znaky.

VÝŠKA A HMOTNOST: PSI: hmotnost ideálně 5kg.

                                            FENY: hmotnost ideálně 5,4,kg.

 

(viz. časopis Pes Přítel Člověka)

TOPlist