DOBRMAN

HISTORIE: Plemeno Dobrman je jediné německé plemeno, které nese jméno svého prvního známého chovatele Friedricha Louise Dobermanna (2.1.1834 - 9.6.1894), který byl výběrčím daní, správcem rasovny, městským odchytávačem psů se zákonným právem odchytit všechny volně pobíhající psy. K chovu vybíral z tohoto zdroje zvláště ostré psy. Důležitou roli při vytváření tohoto plemenehráli jistě tzv. : řezničtí psi, kteří byli na tehdejší poměry relativně prošlechtěnou rasou. Tito psy byli určitými předchůdci dnešních rottweilerů, smíšených s druhem ovčáckých psů, kteří byli v Duryňsku chováni v barvě černé s rezavými znaky. Z těchto plemen F.L.Dobermann vyšlechtil v 70.letech 19.století plemeno DOBRMAN. Získal tak svoje plemeno, tzn. služební psy, kteří byli nejen ostražití, ale pracovali i jako ochránci dvora a domu. Často se používali jako hlídací a policejní psi. Jejich časté používání v policejních službách tehdy vedlo přezdívce - četničtí psi. Doberman byl používán i v myslivosti, a to převážně k lovu škodné zvěře.

POVAHA: přátelský, v rodině velmi přítulný. Přednost se dává střednímu temperamentu, středné vyvinuté ostrosti a střednímu prahu dráždivosti. Při dobré ovladatelnosti a chuti k práci je nutné dbát na pracovní použití, odvahu a tvrdost. Zvláštní důraz je kladen na sebejistotu a nebojácnost při současné ostraživosti vůči okolí.

VYUŽITÍ: je vhodný jako doprovodný, obranný a služební, stejně jako elegantní rodinný pes. Pro svůj temperament a tělesnou stavbu je vhodný pro mnoho kynologických sportů, především však pro klasický výcvik. Je vhodným partnerem pro aktivní, sebevědomé majitele.

DOBRMAN - DOBERMANN - standart DCI č. 143

ZEMĚ PŮVODU: Německo

KLASIFIKACE FCI: II.skupina - pinčové a knírači, molossoidní plemena a švýcarští salašníci, psi I. sekce - pinčové a knírači s pracovní zkouškou

CELKOVÝ VZHLED: středně velký, kvadratický, elegantní, silný a svalnatý pes

HLAVA: silná, shora tupého klínu, silně osvalená se silnou čelistí , plnochrupá, nůžkový skus, oči oválné, tmavé, uši středně velké přiléhající ploše předním okrajem k líci

KRK: suchý a svalnatý, se vzestupnou líbivě zaoblenou linií

TRUP: krátký a pevný, dobré šířky, a dobře osvaleným klesá k zádi

HRUDNÍK: hloubka přibližně poloviny kohoutkové výšky, klenutá žebra, výrazné předhrudí

OCAS: je vysoko nasazen

HRUDNÍ KONČETINY: ze všech pohledů téměr rovné a silné

PÁNEVNÍ KONČETINY: silné a dobře úhlené

MECHANIKA POHYBU: krok je pružný, elegatní a prostorný

OSRSTĚNÍ: krátké, tvrdé, husté a hladce přiléhá a pokrývá

BARVA: černá nebo hnědá s červenohnědými ostře ohraničeným a čistm pálením

VÝŠKA A HMOTNOST: PSI: výška v kohoutku 68 - 72cm, hmotnost 40 - 45kg

                                            FENY: výška v kohoutku 63 - 68cm, hmotnost 32 - 35kg

 

(viz. časopis Pes Přítel Člověka)

TOPlist